Pozor na infekční choroby přenosné z hlodavců na člověka. Nejen myší a potkaní moč/trus jsou rezervoárem virů Weilovy žloutenky, tularemie či salmonely.
Pravidelný monitoring a regulace pomohou ochránit zdraví i majetek.
Kontrolní staničky různých velikostí obsahují netoxickou návnadu/chemickou nástrahu či odchytové pasti a splňují bezpečností rizika podle Metodiky k provádění Deratizace.
Cca 11 cm dlouhý hlodavec s nemotorným tělem a velmi krátkým ocasem se přemnožuje v pravidelných 3-6 letých intervalech suchých let. Ukrývá se v podzemí vyhrabaných nor v hloubce až 30 cm. Škodí na polích/obilovinách. Do lidských obydlí proniká jen zřídka.
Z našich končin téměř vytlačena rychle se rozšiřujícím potkanem. Krysa je převážně býložravec, při pohybu hlučná, velmi sociální, vždy žijí ve smečkách. Jako původně stromový druh hlodavce, velice dobře šplhá.
Ráda žije v lidských obydlích, na přítomnost člověka si rychle zvyká, hnízdí v suchých místech, dobře šplhá, skáče a kromě nutných cest za potravou se od hnízda nevzdaluje.
Bez vody vydrží i několik dnů.
Výborně hrabe, plave i pod vodou a šplhá, potřebuje denně pít, chová se tiše, jeden pár potkanů může dát geometricrou řadou do roka až 800 ks jedinců. Má oproti kryse menší uši, které dosahují 1/3 délky hlavy, má menší oči a ocas vždy kratší než tělo. Uplave 800 m, do výšky doskočí 77 cm.
Mezi další hlodavce - škůdce patří např. Hryzec vodní. Milovník vodních břehů a výborný plavec.
Časté dotazy směřují k eliminaci krtků, bobrů nebo kuny lesní (z řádu šelem). Tito savci však patří buď do skupiny chráněných živočichů nebo jejich likvidace není jinak zákonem podporována.
pravidelná a důsledná ochranná deratizace je běžným standardem ve všech objektech
deratizační zásah provedený při zjištění výskytu škůdce, tj. po monitoraci objektu je cíleně aplikována nástraha do postižených míst
Instalace deratizačních staniček s odchytovými pastmi se signalizací SKLAPU v aktuálním čase přímo na technika DDD.