Vajíčka a housenka jsou bělavá. Přední křídla dospělého jedince jsou živě okrová a žlutá, lesklá bez kreseb a skvrn. Zadní křídla jsou potom zbarvena šedožlutě.
Vajíčko je drobné do délky 0,4-0,7 mm, housenka potom 1-2 mm. Motýl od 8 do 12 mm, rozpětí křídel 10-14mm.
Housenka má dlouhý život od 60 dní až po několik let. Proměna dokonalá. Kukla 25 dní, podle teploty, celkem při 15°C 227 dní, při 30 °C -65 dní. V bytech má mol 3 generace za rok, v nevytápěných prostorách 1 - 1,5 generaci. Samička klade až 200 vajíček.
Dožívá se 4 - 5 měsíců..
Dospělý jedinec mola šatního nepřijímá žádnou potravu. Tuto přijímá pouze housenka, která za svůj vývoj až deseti násobí svou velikost. Živí se organickými látkami - částmi šatstva z přírodních materiálů (vlna, kožešiny, přednostně textilie s tuky a skvrnami potu, ... ) koberci, čalouněného nábytku. Na poničených textiliích zanechává spřadené uličky. Nejlépe se jim daří ve vytápěných a nevětraných prostorách s teplotou 19- 25°C.
Larvy se živí převážně keratinem neboli rohovinou, která je obsažena ve vlně, kůži a peří. Dospělý jedinec nemá vyvinuté ústní ústrojí a jeho hrozba pro člověka spočívá pouze v rozmnožování.
Tento motýlek je zajímavý tím, že nepotřebuje pít. Tekutiny si vytváří svým metabolismem.
Velmi důležitá je tedy prevence - větrání, vhodné skladování, úklid, kartáčování oděvu. Při chemické ochraně můžeme použít postřik, ULV fumigaci, plynování, odchytové lepy. Asanaci je vhodné opakovat.
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.
Křídla jsou výrazně dvoubarevná – tmavá hnědočervená a světle šedivá. Larvy jsou špinavě bílé s hnědou hlavou. Velikost je cca7 - 9 mm (křídla 13 - 20 mm)
Kopulace nastává krátký čas po líhnutí, druhý den života samičky začíná kladení vajíček. Klade až 300 nelepkavých vajíček na povrch potravy Délka vývoje je závislá na substrátu. Motýli létají jen v noci, přes den jsou většinou ukrytí. Larva je schopna za potravou překonat i velkou vzdálenost a dostat se do zdánlivě neprodyšného obalu.
Potravinářské suroviny, ale i drogy, léčivé byliny, suché plody, obiloviny, apod.
Znehodnocení potravin, kontaminace bílými pavučinkami, které zanechávají larvy v napadených potravinách.
U nás je velmi vážný hospodářským škůdcem ve skladech, zvláště v importovaném zboží. Kopulace nastává krátký čas po líhnutí, druhý den života samičky začíná kladení vajíček.
Desinsekce, plynování, monitorovací lepy, při výskytu ihned odstranit všechny suché, obilné potraviny, koření.
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.
Velká podobnost se zavíječem moučným. Zbarvení je stříbřitě šedé až hnědošedé a velikost 8 – 10 mm. Housenka je běložlutá, délky cca 15 mm
Vývoj trvá přibližně 105 dní (dle ročního období, může být až jeden rok). 1-2 generace ročně. Samička se po vylíhnutí páří týž den a klade vajíčka 1-3 dny po vylíhnutí. Průměrně naklade 200 vajíček. Dospělý motýl se dožívá 3 - 14 dnů
Dospělí jedinci nepřijímají žádnou potravu. Škody na potravinách jsou způsobeny pouze housenkami zavíječe. Napadají hlavně obiloviny, mouku, zrní, sušené ovoce, ořechy nebo čokoládu. Nedaří se vám najít zdroj? Zkuste prohlédnout i sušené květinové dekorace.
Potraviny jsou také infikovány výkaly a zámotky.
Předejít rozšíření zavíječe v domácnosti lze prohlédnutím produktů před jejich uskladněním, případně jejich přebalením.
dospělý zavíječ je velmi choulostivý k nízkým teplotám a hyne při teplotách pod 5°C
housenka je odolná, zvláště v zámotku a vydrží teplotu -18°C po dobu 24 hod
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.