Vajíčka jsou velká 1,7 mm, podlouhle oválná, mléčná a lesklá, larva je zprvu brt á a velká 2 mm, postupně nabývá žlutavého zabarvení, dospělec je hnědočerné barvy. Dospělec je nápadně podlouhlý a plochý s délkou těla 13-18 mm, larva je 23-30 mm velká, kukla 15-20 mm.
Proměna dokonalá. Samička klade v průměru 320 vajíček a klade je až 60 dnů. Po 18 dnech se líhne larva, která, má vyvinuté nohy a je pohyblivá. Larva žije průměrně 360 až 500 dnů (optimum při teplotě 26°C je 200 dní. Svléká se 14x. Před zakuklením vylézají larvy na povrch produktu. Dospělý jedinec žije 3 měsíce.
Rostlinné materiály, rýže, kroupy, (chléb, pevné moučné produkty). Dospělci velice dobře létají a láká je světlo.
Jeden z důležitých škůdců mlýnů, především moučných výrobků a mouky. Škodí dále na otrubách, rýži, kroupách, chlebu, obili, sušeném masu, krevních a masových moučkách, bílkovinných krmivech a šrotech, žije i na mrtvolkách hmyzu. V domácnostech se příliš nevyskytují, jsou v nich jen malé zásoby, které nestačí pro dlouhý larvální vývoj potemníka.
Jedná se o tzv. moučné červy a pěstují se pro výživu ptactva a ryb. Larvy jsou velmi odolné a mohou být bez potravy i několik měsíců. Larvy se mohou šířit pomocí ptáků - průnik do objektů střechou.
Zdroj napadení lze snadno nalézt a odstranit, aplikace formou insekticidního postřiku, ULV fumigace (plynování).
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.