Váha 0,8-1,6 kg, samec je viditelně větší než samice. Barva srsti tmavohnědá s žlutobílou náprsenkou. Délka těla do 0,5m a délka huňatého ocasu do 30cm.Šelma s ostrými zuby má na dlouhých nohách také ostré drápy. Černý nos.
Někdy nazývána také kuna domácí má podobnou velikost i váhu. Barva srsti je šedohnědá s velkou bílou náprsenkou. Od kuny lesní se liší růžovým nosem.
Zatímco kuna lesní tráví většinu času samotářsky na stromech, kuna skalní se lidí nebojí. Obě mají teritoriální chování, jsou velmi chytré, výborně šplhají, kuna skalní skáče velkými oblouky. Mláďata se rodí ve vrhu 3-8 ks a opouští hnízdo ve věku 7-8 týdnů. Dospělec se dožívá 3-12 let, v zajetí až 17 let.
Kuna je noční lovec, někdy loví za šera nebo i ve dne - ve městech myši, hraboše, potkany, ptačí vejce, hmyz, samice také velké množství rostlinné stravy.
Součástí jídelníčku je až 107 rostlinných a živočišných druhů.
Zvláštní zálibu má v poškozování automobilových součástí pod kapotou a prokousávání stavebních izolací.
Obvykle je kuna tichý lovec. V době páření tj. červenec- srpen a únor- březen probíhají námluvy, které jsou hlučné.
do půdních prostor lze nastražit vhodné repelentní přípravky.
Kuny mohou prodělávat jak normální březost (2měsíce) tak i utajenou, která se protáhne na osm měsíců. Mláďata se rodí tedy vždy na jaře.
V ČR je Kuna skalní předmětem zvláštní ochrany a smí být lovena (H4) od 1.listopadu do 28. února. Po zbytek roku je hájená - kromě oblastí s chovem tetřeva, jeřábka či koroptve.
Více se dočtete na stránkách Deratizace.