je drobný hmyz z čeledi kotalovcovitých. Dospělci dosahují velikosti 2-4 mm a mají oválné tělo poseté jemným šedohnědým chmýřím, které dobře odpuzuje vodu.. Mají jeden pár výrazných křídel a zřetelná pruhovaná tykadla podobná pírkám. Přeměna nedokonalá. Celý vývoj trvá asi 17 dní. Dospělec je do 9 hodin pohlavně dospělý, velmi záhy klade vajíčka a žije asi 10 dnů.
Koutule přezdívaná odpadní muškou je vázána na antropogenní prostředí, ve kterém přežívá nevhodné zimní podmínky ve střední Evropě. Vyhledává polotekuté organické substráty, nejčastěji se tedy vyskytuje v blízkosti rostlin, v odpadních rourách, dospělci posedávají na zdech. Samičky kladou vajíčka do plodů nebo semen, kde se larvy vyvíjejí. Koutené larvy se pak živí materiálem uvnitř plodů, čímž mohou ovlivnit zdraví rostliny.
Na rozdíl od jiných druhů koutulí, tato se neřadí mezi krevsající hmyz. Živí se hnijícím rostlinnými a potravními zbytky. V přírodě se vyskytují v mělkých kalužích, zahnívajících dutinách stromů. V domácnosti se váží k prostředí odpadních rour a květináčů se zeminou.
Při nedodržování hygienických návyků může způsobit bakteriální přenos infekcí. Řadí se mezi myiatické druhy (larvy mouchy dvoukřídlé mohou parazitovat v těle obratlovců).
Kvůli studeným zimním obdobím se ve střední Evropě dříve nevyskytovala. V České republice se její výskyt datuje k roku 2011 a od té doby se masivně rozšířila. Chmýří na těle a na tykadlech dobře uchová drobné bublinky se vzduchem, díky kterým může koutule dobře přečkat i ve vodou naplněném odpadu.
Larvy mušek dokáží být velmi odolné i proti některým chemickým čističům a vroucí vodě. Ideální je vyhubit dospělé jedince (postřik/fumigace) a zajistit odstranění organických zbytků ve vlhkém prostředí toalet, odpadů a květináčů.
Informujte se na cenu zásahu na bezplatné lince (800 701 501) nebo přes on-line formulář.