Cvrček je slámově žlutý až žlutohnědý hmyz se skákavými zadními končetinami, válcovité tělo s poměrně dlouhými tykadly. Na zadečku tzv. štěty a samice má na rozdíl od samce navíc dlouhé kladélko. Dorůstá 16 - 20 mm, samice je větších rozměrů než samec
Samička klade 200-300 vajíček (za celý život až 10 000 ks.) do spár, skulin, prachu atd., Z vajíček se během 1-2 týdnů líhnou larvy podobné dospělým, které dospívají již za 4-6 týdnů. Dospělec se dožívá 1-2 roky v optimální teplotě a vlhkosti. Noční živočich.
Všežravec, který dokáže hladovět až 3 týdny. Dává přednost, chlebu, ovoci, zelenině, masu.
Škodí na potravinách požerem a kontaminací (patogeny - salmonella, bakterie,roztoče), ale také na materiálech - živí se také plísněmi, zdivem, papírem, atd. Dokáže se velmi rychle rozmnožit, žije v hejnech. Svým "cvrkotem" způsobuje nepříjemný hluk.
Cvrčkové jsou schopni letu a dokáží doletět až několik km, samečci hlasitě a vytrvale cvrkají (vábí samičky). V domácnostech se vyskytují vzácně, spíše v prostorech se stálou vysokou vlhkostí a teplot vzduchu kolem 28 stupňů C - tj. ve skladech, pekárnách, lázních, bazénech, na skládkách apod.
Chemická likvidace: postřik, ULV technologie, fumigace (plynování).
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.